FM 2008

Events on the venue map

The venue of FM2008 week is Holiday Club Caribia, a modern spa hotel in Turku. We will use several rooms and open spaces there, the "Caribia Club" for the coffee breaks, and the "Terrace la carte" for the lunches. The event rooms are both on the first and second floors of the hotel. Below we detail the distribution of events per day and floor.

Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday

Overview of FM 2008 Technical Symposium and Industry Day (28-30.5)


Tuesday Wednesday Thursday Friday
8:00-9:00
Registration desk open.
9:00-10:00 Welcome
Invited speaker:
Arvind
(common with Ind. Day)
Invited speaker:
Shmuel Katz
Invited speaker:
Jay Misra
10:00-10:30 Coffee break Coffee break Coffee break
10:30-12:00 PROGRAMMING LANGUAGE ANALYSIS Industry Day FM PRACTICE Tool
presentations
CONSTRAINT ANALYSIS FM
education
12:00-13:30
Lunch
Tools & Poster Session,
Book Exhibition,
Tool Demos
Lunch
Tools & Poster Session,
Book Exhibition,
Tool Demos
FME meeting
Lunch
Tools & Poster Session,
Book Exhibition,
Tool Demos
13:30-14:30 VERIFICATION Industry Day Invited Speaker:
Paolo Bresciani (EU)
Invited speaker:
Dawson Engler
14:30-15:00 Coffee break Coffee break
15:00-15:30 Coffee break RUNTIME MONITORING AND ANALYSIS COMMUNICATION DESIGN
15:30-16:30 REAL-TIME AND CONCURRENCY Industry Day
16:00 Excursion & banquet
16:30-17:30 GRAND CHALLENGE PROBLEMS Closing - 17:00
Evening Welcome reception


Overview of Tutorials (26-27.5)


Monday Tuesday
8:00-9:00 Registration desk open.
9:00-10:30 T1 T2 T3 T4 T5
10:30-11:00 Coffee break Coffee break
11:00-12:30 T1 T2 T3 T4 T5
12:30-14:00 Lunch Lunch
14:00-15:30 T1 T2 T3 T4 T6
15:30-16:00 Coffee break Coffee break
16:00-17:30 T1 T2 T3 T4 T6
T1: Computational Systems Biology (Ion Petre and Ralph-Johan Back)
Room: EUROPA

T2: Teaching formal methods to students in high school and introductory university courses (Ralph-Johan Back)
Room: ST. LUCIA

T3: Event-B and the Rodin Platform (Jean-Raymond Abrial)
Room: CURACAO

T4: Why formal verification remains on the fringes of commercial development (Arvind)
Room: BONAIRE

T5: Formal Methods and Signal Processing (Raymond Boute)
Room: MIRANDA

T6: Runtime Model Checking of Multithreated C Programs using Automated Instrumentation Dynamic Partial Order Reduction and Distributed Checking (Ganesh Gopalakrishnan and Yu Yang)
Room: MIRANDA

Overview of Workshops and Doctoral Symposium (26-27.5)


Monday Tuesday
8:00-9:00 Registration desk open.
9:00-10:30 W1 W2 W3 W4 W5 DS
10:30-11:00 Coffee break Coffee break
11:00-12:30 W1 W2 W3 W4 W5 DS
12:30-14:00 Lunch Lunch
14:00-15:30 W1 W2 W3 W4 W5
15:30-16:00 Coffee break Coffee break
16:00-17:30 w1 W2 W3 W4 W5
W1: Formal aspects of virtual organisations (John Fitzgerand and Jeremy Bryans)
Room: BERMUDA

W2: Overture/VDM++ (Peter Gorm Larsen and Shin Sahara)
Room: BONAIRE

W3: Refinement workshop (John Derrick)
Room: EUROPA

W4: Pilot Projects for the Grand Challenge in Verified Software (Jim Woodcock)
Room: BERMUDA

W5: Computational Models for Cell Processes (Ion Petre and Ralph-Johan Back)
Room: CURACAO

DS: Doctoral Symposium (Elena Troubitsyna)
Room: ST. LUCIA